Skip to main content
Auckland Council
Water conservation efforts
More How we are reducing water usage across the Auckland region. Learn moreWater conservation efforts

Declaration of Results of Election for the 2019 elections for the four Licensing Trusts in the Auckland region

Public notice date: 21 October 2019

​I hereby declare the results of the elections held on 12 October 2019 for the following Licensing Trusts.

​Mt Wellington Licensing Trust (six vacancies) ​Votes Received
BATUCAN, Tania (C&R - Communities and Residents)​2730
​BENSON-REA, Maureen (Labour Party)​2672
​CROSS, Leanne (United Locals)​2478
​DOLHEGUY, Jean (Labour Party)​2494
​FULIVAI, Hainoame (C&R - Communities and Residents)​2311
GOSCHE, Mark James (Labour Party)​3232
​HENRY, Nerissa (Labour Party)3067
MISIUEPA, Deborah (Labour Party)​2394
​MOCKRIDGE, Bryan (United Locals)​1575
O’MEARA, Patrick (United Locals)​1802
​VERRALL, Alan (Labour Party)​2759
​WOODCOCK, Greg (United Locals)​1881

Informal votes received: 26

Blank votes received: 656

I therefore declare Tania BATUCAN, Maureen BENSON-REA, Jean DOLHEGUY, Mark James GOSCHE, Nerissa HENRY and Alan VERRALL to be elected.

 

 Portage Licensing Trust

 

​Ward No 1 – Auckland City (three vacancies) Votes Received
​DAVIE, Kathryn (Community Independents)​3631
​DAVIE, Paul (Community Independents)​3366
​FARMER, Catherine (City Vision) ​5074
​LEARMONTH, Sam (Trusts Action Group)​3080
MEHTA, Shefali (C&R - Communities and Residents)​2946
​TAOGAGA, Kurt (City Vision) ​ 3646
WATSON, Margi (City Vision)4734

Informal votes received: 25

Blank votes received: 1284

I therefore declare Catherine FARMER, Kurt TAOGAGA and Margi WATSON to be elected.

 

​Ward No 2 – New Lynn (two vacancies)​Votes Received
DAVIS, Wayne (Independent)​1623
​NUTTALL, Pam (Labour Party)​1874
TAYLOR, Leanne (Labour Party)

​2027

Informal votes received: 1

Blank votes received: 530

I therefore declare Pam NUTTALL and Leanne TAYLOR to be elected.

 

Ward No 3 – Glen Eden (two vacancies)​Votes Received
​CLEWS, Janet (Independent)​1601
HENDERSON, Neil (Future West)​1807
WATSON, Noel (Trusts Action Group)​1490

Informal votes received: 1

Blank votes received: 316

I therefore declare Janet CLEWS and Neil HENDERSON to be elected.

 

Ward No 4 – Titirangi / Green Bay (two vacancies)​Votes Received
​BODENSTEIN, Andreas (Independent)​1154
​CLOW, Ross (Labour Party)​3344
GOODALE, Ben (Trusts Action Group)​3427
ROBERTS, Mark (Future West)​4264

Informal votes received: 1

Blank votes received: 876

I therefore declare Ben GOODALE and Mark ROBERTS to be elected.