Skip to main content
Auckland CouncilVote Auckland

Ngā whakataunga pōti kaikaunihera ā-rohe

Local board member official results

Explanation of results stages

 

Current stage: official results

 

Progress results include votes returned up until Friday 7 October. Special votes and votes hand delivered by 12 noon on Saturday 8 October are not included.

Preliminary results include votes hand delivered up until 12 noon on Saturday 8 October. Special votes are not included.

Final count includes all votes, including special votes that are returned by 12 noon on Saturday 8 October.

Official results – The Declaration of Official Results was announced in a public notice by the Electoral Officer on Saturday 15 October.

Blank and informal votes

A blank vote means that a voter has not voted for any candidates in a particular election (e.g. mayor, ward councillor etc.).

An informal vote is when:

  • the electoral officer has reason to believe a voting document is not an official voting document
  • the voter has voted for more candidates than there are positions available (e.g. voted for four candidates where there are only three positions)
  • the voter’s intention is not clear (i.e. the vote doesn't clearly show who the voter wanted to vote for).

Elected unopposed

Candidates can be elected unopposed when:

  • there are fewer candidates than positions
  • the number of candidates is the same as the number of positions available.

Affiliation

Affiliation means that a candidate is officially supported by an organisation or group.

Official results tables for local board members

Albert-Eden Local Board (Maungawhau Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
SMITH, Kendyl C&R - Communities and Residents 7,484 1
TAN, Jack C&R - Communities and Residents 6,916 2
FOWLER, José C&R - Communities and Residents 6,372 3
SMITH, Rex C&R - Communities and Residents 6,105 4
FRASER, Benji City Vision 4,827
THOMPSON, Chrystal City Vision 4,696
JOHNSON, Luke City Vision 4,565
SANIS WALGAMPOLA, Suveen City Vision 4,361
LA ROSA, Shayne Rock the Vote 1,281
Informal 16
Blank 1,081

Albert-Eden Local Board (Owairaka Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
WATSON, Margi City Vision 7,094 1
MASKILL, Julia City Vision 6,403 2
ROBERTSON, Christina City Vision 6,125 3
ROE, Liv City Vision 5,789 4
MCKENZIE, Will C&R - Communities and Residents 5,503
WITNEY, Olivia C&R - Communities and Residents 5,032
CURRAN, Jake C&R - Communities and Residents 4,219
SAYERS, Thomas C&R - Communities and Residents 3,983
NAUFAHU, Tesi Independent 1,111
Informal 7
Blank 977

Aotea/Great Barrier Local Board

Positions: 5

Candidate Affiliation Votes Rank
FORDHAM, Izzy Independent 450 1
SANDERSON, Neil Independent 377 2
O'SHEA, Patrick Independent 376 3
OLLIVIER, Chris Independent 311 4
TOKI, Valmaine 281 5
SHARP, Bella 193
FOREMAN, Val 168
Informal 2
Blank 4

Devonport-Takapuna Local Board

Positions: 6

Candidate Affiliation Votes Rank
WOOD, George C&R North Shore 7,564 1
VAN TONDER, Toni A Fresh Approach 7,443 2
HARPUR, Terence A Fresh Approach 6,660 3
POWELL, Melissa A Fresh Approach 6,239 4
ALLEN, Peter A Fresh Approach 6,072 5
BUSCH, Gavin C&R North Shore 6,058 6
SINGLE, Mike C&R North Shore 5,665
DEANS, Trish Heart of the Shore 5,488
CATTERALL, Zane A Fresh Approach 5,202
O'CONNOR, Jan Heart of the Shore 4,948
MAIDMENT, John Heart of the Shore 4,894
JACKSON, Ruth Heart of the Shore 4,535
THRUSSELL, Bridget Heart of the Shore 3,252
BRETT, Kevin SOS - Save Our Shore 3,150
BUNTING, Tony Independent 2,964
KEILLER, Kurt SOS - Save Our Shore 1,588
WELSH, Sam SOS - Save Our Shore 1,291
MCGREGOR, Michele Independent 1,285
KEILLER, Cherie SOS - Save Our Shore 1,250
TREGONNING, Kent Independent 937
Informal 39
Blank 1,484

Franklin Local Board (Pukekohe Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
COLE, Alan Team Franklin 6,696 1
SOOLE, Logan Team Franklin 5,438 2
KAY, Andrew Team Franklin 4,561 3
KINZETT, Amanda Team Franklin 3,740 4
BUCKINGHAM, Lisa Independent 3,476
CUMMINGS, Ian Independent 3,384
WHITEHEAD, Bruce Independent 2,584
OWERS, Stuart Geoffrey Independent 2,077
CORLETT, Nick Independent 1,631
TUHUA, Charlie Labour 1,327
TIRUNAGARI, Prasan Labour 959
Informal 15
Blank 354

Franklin Local Board (Wairoa Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
BELL, Malcolm ​Team Franklin **
FULLJAMES, Angela ​Team Franklin **
HOPKINS, Amanda ​Team Franklin **

** This candidate is elected unopposed.

Franklin Local Board (Waiuku Subdivision)

Positions: 2

Candidate Affiliation Votes Rank
DRUYVEN, Sharlene Team Franklin 3,251 1
HOLMES, Gary Working for Waiuku 1,707 2
MANNING, Gareth Independent 1,290
WOOLRICH, Jasmine Team Franklin 949
OVENS, Jill Labour 371
SUDHAMALLA, Vijayendra Independent 354
NELSON, Tony Labour 339
BRENNER, Bo Independent 328
Informal 8
Blank 74

Henderson-Massey Local Board

Positions: 8

Candidate Affiliation Votes Rank
CARTER, Chris Labour 10,699 1
KIGHTLEY, Oscar Labour 10,023 2
BRADY, Brenda Independent 9,552 3
PAPAU, Ingrid Independent 9,358 4
CHAN, Peter Independent 9,017 5
FLAVELL, Will Labour 8,985 6
LOADER, Brooke Labour 8,737 7
COLLINS, Dan Labour 7,813 8
ERCEG, Joseph Independent 7,426
DIAO, Susan Labour 6,726
KAUSHAL, Sunil Independent 6,590
RIDDELL, John BetterRoadSideParking 6,548
COOTE, Michael Independent 5,842
DATT SHARMA, Sanjay Labour 5,834
JESSOPP, Bob 5,325
HAREMA, Jacqui Independent 5,305
TALWAR, Gurdeep Labour 5,199
SCHUSTER, Tua Independent 4,735
WEBSTER, Geoff Independent 4,348
DEL LA VARIS, Chimene Green Party of Aotearoa New Zealand 4,038
Informal 57
Blank 1,248

Hibiscus and Bays Local Board (East Coast Bays Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
POPPELBAUM, Alexis Backing the Bays 9,195 1
PARFITT, Julia Grace Backing the Bays 8,567 2
SHORT, Victoria Independent Locals 6,635 3
WALDEN, Gregg Backing the Bays 5,794 4
SUN, Frank Backing the Bays 5,485
MAGILL, Paul Independent 2,485
PINER, Stephen Independent Locals 2,461
PONT, Nathan Independent Locals 2,142
MALCOLM, Toby Independent 2,023
WYATT, Greg Independent 766
Informal 14
Blank 1,172

Hibiscus and Bays Local Board (Hibiscus Coast Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
BROWN, Gary Coast People 10,405 1
WILLIS, Leanne Coast People 7,925 2
MILLS, Sam Coast People 6,016 3
LAW, Jake Team Coast 5,618 4
MITCHELL, Nicholas Independent 5,426
DUNN, Andy Coast People 5,041
SHELFORD-TOOPI, Lia Team Coast 4,334
PATTERSON, Donna Independent 3,135
DAVIES, John Communities First 2,619
STRIDE, Nancy Alison Independent 2,543
NATHAN, Trish Team Coast 2,063
NATHAN, Kereama Team Coast 1,707
MCCORMICK, Wayne Independent 1,446
STAVROVSKI, Sion Independent 1,079
AMON, Ed Independent 769
Informal 55
Blank 1,873

Howick Local Board (Botany Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
TURINSKY, Mike Practical not Political 5,842 1
LIGHT, Damian Independent 5,769 2
YOUNG, Peter #weknowbotany 4,935 3
GRANT, Judith #weknowbotany 3,601
HARDING, Ashleigh Independent 3,146
BAL, Ajay #weknowbotany 2,778
HANCOCK, Dwayne C&R - Communities and Residents 2,701
COLLINGS, Luke 2,330
TERRILL, Mark 560
Informal 20
Blank 565

Howick Local Board (Howick Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
SPILLER, John #weknowhowick 7,705 1
BURNS, Bo #weknowhowick 7,630 2
WHITE, Adele #weknowhowick 7,441 3
STEWART, Sharon Independent 7,241
SHEEHY, Matthew Paul Independent 2,494
Informal 5
Blank 521

Howick Local Board (Pakuranga Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
KENDALL, Bruce Practical not Political 6,571 1
BUNGARD, Katrina C&R - Communities and Residents 5,916 2
COLLINGS, David C&R - Communities and Residents 5,012 3
YU, Vinson #weknowpakuranga 2,596
PAINTER, Nichola #weknowpakuranga 2,570
DAVIS, Billy Independent 1,613
MATTHEWS, Campbell Independent 1,486
BALOCH, Khalyd Independent 1,062
Informal 7
Blank 502

Kaipātiki Local Board

Positions: 8

Candidate Affiliation Votes Rank
GILLON, John Shore Action 12,090 1
GRANT, Danielle Shore Action 11,940 2
GILLON, Paula Shore Action 10,499 3
KENRICK, Melanie Shore Action 9,067 4
TYLER, Adrian Shore Action 8,368 5
TUPOU, Janet Shore Action 7,029 6
HANNAM, Erica Shore Action 6,011 7
SPRING, Tim Shore Action 5,923 8
TAN, Raymond 5,878
SHAW, Andrew Living Kaipātiki 5,800
KAIO, Dave Labour 5,487
CAMPBELL, Matthew Labour 5,140
HURLEY, Liz Labour 5,135
PANOHO, Lleuarne Labour 4,974
SETU, Sesalina Labour 4,923
PENSON, Ngozi Independent 4,654
NICHOLLS, Ryan Living Kaipātiki 3,624
ZHOU, Joe 3,264
BERCICH, Daniel Independent 3,195
RYBURN-PHENGSAVATH, Emma 2,819
MARSHALL, Tim Independent 2,139
DEARLOVE, Murrey 1,440
LOWRIE, Mark 527
Informal 59
Blank 1,552

Māngere-Ōtāhuhu Local Board

Positions: 7

Candidate Affiliation Votes Rank
FATU TOLEAFOA, Harry Labour 7,839 1
BAKULICH, Tauanu'u Nick Labour 7,345 2
GLASSIE-RASMUSSEN, Joe Labour 7,133 3
O'BRIEN, Christine Frances Labour 7,128 4
KOLO, Makalita Labour 6,760 5
PEO, Papaliitele Lafulafu Labour 6,705 6
TOGIAMUA, Togiatolu Walter Labour 6,689 7
TURNER, Malcolm C&R - Communities and Residents 5,373
HOHEPA, Michelle 4,206
AFEAKI, Hine Outdoors & Freedom Party 4,086
HEREWINI, Moana Margaret Independent 3,795
TEARIKI, Mii Independent 3,151
LAVASII-FAILUA, Raneeta Independent 2,710
Informal 34
Blank 321

Manurewa Local Board

Positions: 8

Candidate Affiliation Votes Rank
MCLEAN, Rangi Manurewa Action Team 5,329 1
ALLAN, Joseph #LoveManurewa 5,294 2
WINIATA, Matt Manurewa Action Team 4,853 3
MURPHY, Glenn Manurewa Action Team 4,775 4
LESA, Andrew #LoveManurewa 4,682 5
CUNNINGHAM-MARINO, Angela #LoveManurewa 4,675 6
CANDY, Anne Manurewa Action Team 4,656 7
ANDREW, Heather Manurewa Action Team 4,397 8
FEAGAIGA, Sago Labour 4,377
MAXWELL, Renee Manurewa Action Team 4,186
ASIATA, Gadiel Labour 4,100
MCLEOD, Jonaan Labour 3,766
MOORE, Melissa #LoveManurewa 3,751
PENE, Raniera Labour 3,684
KEMP, Tarsh Manurewa Action Team 3,666
TAUTOGIA, Kirimangu Labour 3,464
AHLUWALIA, Marshal #LoveManurewa 3,430
PETERS, Hilda Manurewa Action Team 3,425
BILLANEY, Ally #LoveManurewa 3,390
SINGH, Kharag Labour 3,376
SINGH, Namulau'ulu Anne Labour 2,967
KRISHNAMOORTHY, Ilango Labour 2,733
HOLDEN, Stephen Keep Manurewa Beautiful 2,531
LINAKER, Luella #LoveManurewa 2,385
MISILISI, Bonita #LoveManurewa 2,337
TENNENT, David Independent 2,327
ROBSON, Ezekiel Independent 1,687
PUPUKE, Harry Independent 1,005
ARMSTRONG, Ani Independent 919
Informal 91
Blank 780

Maungakiekie-Tāmaki Local Board (Maungakiekie Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
ALLAN, Don C&R - Communities and Residents 4,468 1
BURROWS, Debbie C&R - Communities and Residents 3,781 2
WOODCOCK, Tony C&R - Communities and Residents 3,260 3
REVELL, Danika City Vision 2,747
FUKA, Dianna City Vision 2,154
RANA, Chhaya City Vision 1,690
CARROLL, Christopher 1,209
LITHGOW, Stuart Independent 898
Informal 21
Blank 327

Maungakiekie-Tāmaki Local Board (Tāmaki Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
MEREDITH, Maria Labour 3,979 1
HENRY, Nerissa Labour 3,773 2
MAKOARE, Chris Labour 3,772 3
MCGLASHAN, Peter Labour 3,522 4
BATUCAN, Tania C&R - Communities and Residents 3,396
ELLIOTT, Tabetha C&R - Communities and Residents 3,134
PEPPER, Michael C&R - Communities and Residents 3,128
HEMA, Simon C&R - Communities and Residents 2,872
ALCOCK, John 2,061
AL-SAADI, Sameerah 624
Informal 25
Blank 529

Ōrākei Local Board

Positions: 7

Candidate Affiliation Votes Rank
CHURTON, Troy C&R - Communities and Residents 18,961 1
WONG, David C&R - Communities and Residents 18,488 2
MILNE, Scott C&R - Communities and Residents 18,422 3
TUCKER, Penny C&R - Communities and Residents 18,251 4
POWRIE, Sarah C&R - Communities and Residents 17,501 5
VOYCE, Margaret C&R - Communities and Residents 16,352 6
MCPHEE, Angus C&R - Communities and Residents 16,119 7
NELSON, Mary 9,992
PADFIELD, Mike Independent 8,390
AARON, Faith Independent 8,049
Informal 36
Blank 2,296

Ōtara-Papatoetoe Local Board (Ōtara Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
AUTAGAVAIA, Apulu Reece Labour 3,662 1
NELSON, Swanie Labour 3,106 2
FOLAU, Topou 2,152 3
JACKSON, Albert Marley Ōtara First 2,061
TUIFUA, Raymond ALL 444 YOUTH 1,813
Informal 6
Blank 155

Ōtara-Papatoetoe Local Board (Papatoetoe Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
DEWES, Ofa Labour 3,267 1
LIM, Albert INDEPENDENTLY PAPATOETOE 3,142 2
HAUSIA, Vi Labour 3,117 3
CHOUDHARY, Ashraf Labour 3,079 4
TRENBERTH, Dawn Labour 2,976
NICHOLAS, Anne INDEPENDENTLY PAPATOETOE 2,212
DONS, Peter INDEPENDENTLY PAPATOETOE 2,112
SINGH, Karnail INDEPENDENTLY PAPATOETOE 1,900
MARSTERS, Zara Faith ALL 444 YOUTH 1,671
DEO, Harold 1,250
MORRIS, Michael Charles Animal Justice Auckland 955
Informal 13
Blank 159

Papakura Local Board

Positions: 6

Candidate Affiliation Votes Rank
CATCHPOLE, Brent Papakura Action Team 6,629 1
ROBINSON, Jan Papakura Action Team 5,987 2
WEBSTER, Andrew Papakura Action Team 5,857 3
HAWKINS, George Papakura Action Team 5,750 4
AUVA'A, Felicity Jane Papakura Action Team 5,538 5
HIEATT, Kelvin Papakura Action Team 5,340 6
SELACH, Kritika Independent 3,427
WILSON, Pania Labour 2,753
JOYCE-TAHERE, Hine Lillian 2,504
BROWNE, Mel Independent 2,354
KERR, Karin 2,320
MOULTON, Alex 1,971
NEWCOMBE, Warren Independent 1,940
Informal 42
Blank 408

Puketāpapa Local Board

Positions: 6

Candidate Affiliation Votes Rank
KUMAR, Ella C&R - Communities and Residents 6,682 1
HAY, Roseanne C&R - Communities and Residents 6,670 2
LAI, Fiona C&R - Communities and Residents 6,236 3
TURNER, Jon Roskill Community Voice 5,421 4
SHEN, Bobby Roskill Community Voice 5,317 5
PERVAN, Mark C&R - Communities and Residents 4,882 6
LEILUA, Tili C&R - Communities and Residents 4,873
MILLS, Pamela Roskill Community Voice 4,801
PUNJA, Neil C&R - Communities and Residents 4,323
MAHARAJ, Anoushka Roskill Community Voice 3,792
MOHAMUD, Abdul Roskill Community Voice 3,585
MARIO, Rachael Roskill Community Voice 3,576
LEACH, John 2,079
SOLIMAN, Mohamed Independent 1,045
Informal 28
Blank 1,385

Rodney Local Board (Dairy Flat Subdivision)

Positions: 1

Candidate Affiliation Votes Rank
JOHNSTON, Louise ​Rodney First **

** This candidate is elected unopposed.

Rodney Local Board (Kumeū Subdivision)

Positions: 4

Candidate Affiliation Votes Rank
UPSON, Geoff 5,340 1
WISHART, Guy Rodney First 3,978 2
BAILEY, Brent Rodney First 3,708 3
DENNIS, Mark Rodney First 3,467 4
HANCOCK, Danielle Rodney First 3,194
FLAUNTY, Warren William Rodney Action 3,105
BUCKLEY, Claire 2,344
SHAW, Mike Independent 1,944
ROBINSON, Paul 1,882
STOTT, Angus John 1,709
NEWMAN, Chris WestWards 1,500
Informal 20
Blank 364

Rodney Local Board (Warkworth Subdivision)

Positions: 3

Candidate Affiliation Votes Rank
HOLDGATE, Tim Independent 4,696 1
WAGSTAFF, Ivan Rodney First 3,346 2
CARMICHAEL, Michelle Lisa Independent 3,143 3
GARNER, Steven Independent 2,796
BLACK, Malcolm Ross Independent 2,774
PERRATT, Anne Independent 2,000
HILLS, Kathie 1,374
WYATT, Greg 808
Informal 9
Blank 335

Rodney Local Board (Wellsford Subdivision)

Positions: 1

Candidate Affiliation Votes Rank
SMITH, Colin Gregory Independent 1,303 1
CLEWS, Libby Independent 640
Informal 0
Blank 53

Upper Harbour Local Board

Positions: 6

Candidate Affiliation Votes Rank
ATKINSON, Anna Living Upper Harbour 6,744 1
BALOUCH, Uzra Casuri Independent 6,492 2
PARKER, Kyle Living Upper Harbour 5,915 3
MCLEAN, John Independent 5,677 4=
YANG, Sylvia Living Upper Harbour 5,677 4=
BLAIR, Callum Independent 5,349 6
MAYNE, Nicholas Living Upper Harbour 5,140
GLOVER, Christine Independent 4,748
LIN, Lydia 4,667
LOAU, John Independent 3,993
HU, Robert Hong 3,715
ANDERSON, Anna 3,473
CARBINES, Cherie Independent 1,628
TRIVEDI, Amar Independent 1,596
COOKE, David 1,497
HENETI, Alezix Independent 1,309
Informal 27
Blank 1,850

Waiheke Local Board

Positions: 5

Candidate Affiliation Votes Rank
HANDLEY, Cath Independent 2,260 1
MATTHEWS, Kylee 1,932 2
TUCKER, Robin Independent 1,637 3
RANSON, Bianca Independent 1,590 4
WALDEN, Paul Independent 1,540 5
ROBINS, Norm Independent 1,520
VOYLES, Kathy Green Party of Aotearoa New Zealand 1,461
HANNAN, Jim Independent 1,125
ANDERSON, Blair 916
CHAMBERS, Russ Independent 594
LEQUEUX, Olivier Georges Roger 317
WYATT, Greg 36
Informal 5
Blank 36

Waitākere Ranges Local Board

Positions: 6

Candidate Affiliation Votes Rank
TURNER, Ken WestWards 8,395 ***
CONEY, Sandra Future West 6,528 1
CLAYTON, Michelle WestWards 6,140 2
MANLEY, Liz Future West 5,990 3
PRESLAND, Greg Future West 5,808 4
POTAUAINE, Linda WestWards 5,277 5
ALLEN, Mark Future West 5,216 6
CATHCART, Angus WestWards 5,205
GORE, Rob WestWards 4,934
FRASER, Jessamine Future West 4,837
ROBERTS, Mark Future West 4,242
GEDDES, Allan WestWards 3,725
WATSON, Noel Independent 3,229
MCARDLE, Alan Independent 1,746
FOWLER, Wendy Independent 1,452
Informal 34
Blank 950

*** As Ken TURNER has been declared elected a councillor to the Waitākere Ward, his name has been withdrawn and the next highest polling candidate Mark ALLEN is declared elected.

Waitematā Local Board

Positions: 7

Candidate Affiliation Votes Rank
BONHAM, Alexandra City Vision 9,152 1
TROTMAN, Sarah C&R - Communities and Residents 8,975 2
RAWIRI, Anahera City Vision 8,691 3
NORTHEY, Richard City Vision 8,656 4
SAGE, Genevieve C&R - Communities and Residents 8,359 5
MATSON, Allan C&R - Communities and Residents 8,305 6
MOYLE, Greg C&R - Communities and Residents 8,130 7
WARD, Len C&R - Communities and Residents 7,927
MAY, Stephen City Vision 7,917
PEPPERMINT, Rosemary City Vision 7,797
FRYER, Glenda City Vision 7,745
PHILLIPS, Antony City Vision 7,560
SEVERNE, Chris C&R - Communities and Residents 6,492
MOUNTJOY, Grant William Rock the Vote 2,634
BURTON, Mike Rock the Vote 2,240
LA ROSA, Shayne Rock the Vote 2,142
BALDOCK, Gael Independent 2,037
MARSHALL, Pete Rock the Vote 1,978
LIU, Andi 1,907
KANARA, Michael Independent 1,145
Informal 34
Blank 2,233

Whau Local Board

Positions: 7

Candidate Affiliation Votes Rank
FARMER, Catherine Labour 6,913 1
AMOSA, Fasitua Labour 6,593 2
PIPER, Warren Independent 6,118 3
PATERSON-HAMLIN, Sarah Labour 6,086 4
THOMAS, Kay Labour 5,571 5
ZHU, Susan Labour 5,349 6
CLOW, Ross Independent 5,302 7
GASCOIGNE, Valeria Labour 5,247
ROSE, Jessica Green Party of Aotearoa New Zealand 5,020
BASHA, Aadil Labour 4,954
WATSON, Sara Independent 4,842
YIN, Howie C&R - Communities and Residents 4,209
TAYLOR, Sandy C&R - Communities and Residents 3,966
DEGIA-PALA, Anne C&R - Communities and Residents 3,832
NYAYAPATI, Ravi C&R - Communities and Residents 3,720
HOOD, Alister Community Independents 3,537
DAVIE, Kathryn Mary Community Independents 3,279
DAVIE, Paul Clifford Community Independents 3,234
BISSET, Daphne Independent 2,838
IKINOFO, Ellie 2,694
YU, Steven Independent 2,679
XU, Bruce Independent 2,258
KOULIANOS, Nik Independent 1,698
Informal 61
Blank 1,065

​Get a copy of the official results for local board members

​More information

For all enquiries regarding these results, call the Electoral Office on 0800 922 822 or 09 973 5212.

 Related topics

 

 

Mayor official resultshttps://www.aucklandcouncil.govt.nz/elections/elections-2022-results/Pages/results-mayor.aspxMayor official resultsLocal elections 2022 official results for the position of mayor.aspxElections
Ward councillor official resultshttps://www.aucklandcouncil.govt.nz/elections/elections-2022-results/Pages/results-ward-councillors.aspxWard councillor official resultsLocal elections 2022 official results for the ward councillor positionsaspxElections
Licensing trustee official resultshttps://www.aucklandcouncil.govt.nz/elections/elections-2022-results/Pages/results-licensing-trustees.aspxLicensing trustee official resultsLocal elections 2022 official results for the licensing trustee positions.aspxElections